Sizden Gelenler

 

subHeader_l

Konu : Hayatı güzel yaşamak bir aşk işidir.
Gönderen : Sabri Babadan Sohbet
Tarih : 11.9.2017 21:39:44


.


SABRİ BABA İLE SOHBET
HAYATI GÜZEL YAŞAMAK BİR AŞK İŞİDİR


Sabri Tandoğan Efendi Hz:Mehmet Kaplan bir gün fakültede Ahmet Hamdi Tanpınar’la karşılaşır, Tanpınar sorar: “Nerden geliyorsun?” O da “Halide Edip Adıvar’ın ‘Shakespeare’ konulu dersinden çıktım, çok beğendim.” deyince Tanpınar: “Ama, Halide Edip, Shakespeare’i rüyasında görmez ki.” der. Bir işi güzel yapmak için gece gündüz o aşk içinde olmak lazım. Bir şeyi güzel yapmak için mânâ yolunda bir adım atmış olmak lazım. Bu ne büyük bir olaydır. Bugün kimse Yunus’u benim kadar anlayamadı. Çünkü hiç kimse ona benim kadar aşkla gitmedi.


- Efendim, Rana Hanım’a da herhalde böyle büyük bir aşkla gitmiş olacaksınız ki, ondaki edebi, inceliği, güzelliği siz farketmişsiniz. Ama bu galiba karşı taraf için de böyle olmuş. Rana Anne ile sağlığında tanışmış, elini öpüp sohbetler etmiş değerli bir gönül dostu anlatmıştı, kendisine sormuş: “Sabri Bey, sizi Danıştay’da her gün belli etmeden gözler, size notlar verirmiş. Peki siz de onu inceler miydiniz?” diye. Rana Hanım, çok ince bir üslupla cevaplamış: “Ben de ordaki bütün hanımlar gibi Sabri Bey’i izliyordum.” demiş.


- Allah’ın rahmeti, Peygamberin şefaati üzerine olsun inşallah. Ne güzel bir insandı o. İnsan mıydı yoksa bir melek mi, hâlâ anlayabilmiş değilim.


-Efendim, sizin meşhur bir mukavele hikayeniz var. Evlendiğiniz gün Rana Hanım’a, daha evinizin kapısına henüz gelmişken teklif ettiğiniz: “Bu evde şu andan itibaren ne senin dediğin ne benim dediğim olacak, yanlız ve yanlız Allah’ın ve Peygamberin dediği olacak, kabul eder misin?” mealinde bir mukavele. Neden bu mukaveleyi daha kapının önündeyken yapma lüzumu duydunuz?


-Yavrum, bir yuva kurulurken nefsaniyet evin eşiğinde kalmalı, içeriye girmemeli. O nedenle Rana Hanım’la o mukaveleyi eve girmeden önce yapmak istedim. Çünkü ben çok iyi biliyordum ki bir şey nasıl başlarsa öyle devam eder. Bu şekilde başladık biz Rana ile.


- Efendim, herkese örnek olan evliliğinizde kırk dört yılın sonunda bile en az ilk günkü kadar mutlu olmuşsunuz. Peki evliliğinizi her gün daha iyiye götürmek için ne yaptınız da böyle oldu? Bu zamanda çoğu evliliklerde tersi oluyor çünkü, zamanla birçok şey güzelliğini kaybediyor.


- Yavrum, ben her gün evliliğimi nasıl daha iyiye götürebilirim diye kendi kendime sorardım. Acaba Rana’yı mutlu etmek için o günkü imkanlarım ile (sevgim, ilgim, maddi imkanlarım) neler yapabilirim diye düşünürdüm hep.


- Peki, Rana Hanım’ın da böyle düşündüğünü söyleyebilir miyiz?


- Herhalde. Çünkü hayatta tek taraflı hiçbir şey yoktur. Her güzel şey, çift taraflıdır. Mesela Resullullah Efendimiz defalarca Ebu Cehil’e gitti onu İslam’ın güzelliklerine davet etti ama sonuç alamadı. Cenab-ı Hak bile “Kulum bana bir adım gelirse Ben ona on adım giderim” buyuruyor. Mutlaka her şey karşılıklı olacak.


Sabri Tandoğan Efendi Hz.
Aziz Ruhları Şad Olsun.

...::Bu yazıyı arkadaşına gönder::...

Geri Dön

 

[Ana Sayfa] [Sabri Tandoğan] [Kitapları] [Yazıları] [Röportajları] [Resim Albümü] [Sizden Gelenler] [Dosya Arşivi] [Arama] [İletişim]