Sizden Gelenler

 

subHeader_l

Konu : Yusuf'un kuyusunda çile çekmeyenler Mısır'a sultan olamazlar..
Gönderen : Sabri Babadan Selam
Tarih : 1.12.2017 10:10:31


.
SABRİ BABA'DAN SELAM VAR
YUSUFUN KUYUSUNDA ÇİLE ÇEKMEYENLER MISIRA SULTAN OLAMAZLAR
CUMA MEKTUBU
Kıymetli yavrum,
Bir Allah dostuna sormuşlar, “Efendim, insanın başına gelecek en büyük felâket nedir?” Cevabı şu olmuş, “Gözleri olduğu halde görmemek.” Çünkü gözlerimiz çirkinlikleri değil, güzellikleri görmek için yaratıldı. Unutmayalım, ancak sevgiyle, saygıyla, edeple bakan gözler güzelliği bulabilir. Sevgi, temiz ruhların içinde, çiçeğin üstündeki bir çiğ damlası gibidir. O sevgiye ulaşabilmek için, pek çok şeye tahammül etmeyi bilmek lâzımdır. Yusuf’un ku­yusunda çile çekmeyenler Mısır’a sultan olamazlar. Nefsine ağır gelen durumlara katlanamayanlar hiçbir zaman tekâmül ede­mezler. Hz. Ali, “Ben Rabbimi arzularımın olmaması ile bildim.” buyuruyor. Bugün bizi üzen bazı durumların yarın bize huzur, mutluluk getirmeyeceği ne malûm?
Şüphesiz Allah, in­sanlara hiçbir surette zulmetmez. Fakat, insanlar kendi ken­dilerine zulmederler.Hiç kimsenin hayatı, tek bir çizgi üzerinde gitmez. Sevinçler paylaşılınca çoğalır. Acılar paylaşılınca azalır. Varlığınız ile çevrenizdeki insanlar da varlıklı olsun. Bir se­lâmınız, bir hatır sormanız bile onların içinde güller açtırsın. İnsan kalbinin kapısı dışarıdan değil, ancak içeriden açılabilir. Sevgi sevgiyi, kin kini doğurur. Gerçekten seven, Muhammedî aşkla dolan insan, her an ayrı bir sevincin içindedir. Bir şey yakaladım zannıyla ağzı köpük içinde ona buna saldıranlar ne kadar zavallı insanlardır. Mecelle’de “Zan ile yakîn hasıl olmaz.” deniliyor. Yüce Peygamberimiz, İslâm’ın nurunu gö­türmek için gittiği Taif’te, hakaretle, kinle, nefretle, taşlarla kar­şılandı. Biri, “Efendim, beddua edin.” deyince, insanların en büyüğü, en güzeli mübârek ellerini açtı. “Allah’ım bu zavallı insanlar ne yaptıklarını bilmiyorlar. Sen onların gönlünü yumuşat, onları bağışla, onların İslâm’la şereflenmelerini sen nasibeyle.” buyurdu. Nitekim kısa bir zaman sonra Taif halkı Müslüman oldu.


Sabır acıdır ama meyvesi güzeldir. Za­rafet insanı karşı konulmaz yapar. Bir kimseye şer olarak bir Müslüman kardeşini küçümsemesi yeter. Pay edemediğiniz ne? Bu kısa yolculukta yol arkadaşıyız hepimiz. Gerçeği, insanların ölçüsü ile değil, insanları gerçeğin ölçüsü ile tanımalıyız. Kini kin ile değil, sevgi ile temizleyelim. İnsanların çoğu şükretmenin sadece zannı içinde yaşarlar. Gerçekten şükretmesini bilenler, huzur ve sükûn içindedirler. O ne güzel bir haldir. Yunus sesleniyor asırlar ötesinden:


“Gelin tanış olalım


İşi kolay kılalım


Sevelim, sevilelim


Dünya kimseye kalmaz.”


Allah’ın selâmı üzerinize olsun…Sabri Tandoğan
Aziz Ruhları Şad Olsun.

...::Bu yazıyı arkadaşına gönder::...

Geri Dön

 

[Ana Sayfa] [Sabri Tandoğan] [Kitapları] [Yazıları] [Röportajları] [Resim Albümü] [Sizden Gelenler] [Dosya Arşivi] [Arama] [İletişim]