Tromboz Hastalığı ve Hacamat
Hacamat ile artık tromboz hastalığından kurtulmak mümkün


Tromboz bir damarın trombüs (damar içinde oluşan kan pıhtısı ) tarafından tıkanmasına denir.Tromboz bacak ve kalçanın iç toplar damarlarında (ven) oluşursa daha ciddi problemler doğurur.


Tromboz şayet yüzeydeki toplar damarlarda ise bu bildiğimiz varizdir ve bir öncekine göre daha az tehlikelidir. Derindeki damarlardan kopan kan pıhtısı (trombüs) kalbe doğru akar,kalpten geçen pıhtı akciğerde damar tıkanıklığına (embolizm) sebep olur.Buda kalbin zorlanması ve hatta ölüm demektir,çünkü akciğerde tıkanan damar nedeniyle kan akışı yavaşlar.


Bunu önlemek için zorlanır ve nihayet durabilir.Nadiren bu pıhtı beyin damarlarını tıkıyarak beyin kanaması veya kalp damarlarının tıkanması, yani kronar tıkanmasına neden olur.Takriben insanların % 0,2?sinde tromboz görülmektedir.Kadınlarda erkeklere göre daha çok görülür.


Trombozun sebepleri:


Rudolf Virchow tarafından hastalığın sebepleri teşhis edildiğinden Virchow?strias,yani Virchow’un içlüsü diye anılır. Virchowa göre trombozun üç ana sebebi vardır ve bunlar:


1-) Kan akışının yavaşlaması
2-) Kan yapısının bozulması
3-) Damar iç yapısının bozulması


Kan akışının yavaşlamasına amaliyat,doğum veya uzun süren seyahat nedeniyle hareket edememe gibi sebepler kan akışını yavaşlatır.Ayrıca kadınların kulandığı ösrojenli haplar (hormon hapları),sigara ve enfeksiyonda pıhtılaşmaya sebep olur.Nadiren kanser hastalıklarıda tromboza sebep olur.


Trombozu oluşturan riziko faktörleri:


1-) Uzun süre yatmak zorunda kalmak
2-) Yeterince hareket edememe,uzun süren araba,otobüs veya uçak yolculuğu nedeniyle
3-) Amaliyat veya doğum sonrası kanın pıhtılaşama yapısının bozulması
4-) Kan hastalıkları nedeniyel kan akışının yavaşlaması
5-) Kalp zafiyeti
6-) Şişmanlık
7-) Damar sertlikleri ve kolesterol


Trombozun belitileri:


Tromboz önceleri herhangi bir özel karekteristik rahatsızlığa sebep olmayabilir.Bacakların şişmesi kişide ağırlık hissi uyandırır ve ağrılara sebep olur.Ayakları yüksekce bir yere koyunca ağrılar azalır.Bacakların görünen kısmında ortaya çıkan tromboz dokunarak anlaşılabilir ve kırmızımsı rengi ilede kendini belieder.Kollardaki tromboz çok ağrı verici olabilir ve kollun şişmesi ve dışarıdan gözlemlene bilir.


Komplikasyonlar:


Tromboz oldukca çok rahasızlıklara sebep olabilir.


1-) Emboli: Akciğer damarlarında tıkanma
2-) Beyin kanaması: Trombüsün damarları tıkaması nedeniyle
3-) Bacak ülseri: Bacak damarlarını tıkanması sonocu (Ulcus cruris)
4-) Sepsis: Mikropların kanada yayılması
5-) Kronar yetmezliği: Trombüsün kronarları tıkaması nedeniyle


Trombüs beyin damarlarını tıkarsa beyin kanaması,akciğer damarlarını tıkarsa emboli,bacak damarlarını tıkarsa bacak ülseri ve kalp damarlarını tıkarsa kroner yetmezliği gibi rahatsızlıklara sebep olur.