Sizden Gelenler

 

subHeader_l

Konu : Ne güzel bir düşünce.
Gönderen : Şahver Meral
Tarih : 6.1.2018 09:24:39


.


Muhterem büyüğüm saygı ve hürmetlerimle gül ellerinizden öpüyorum.


17/10/2009 tarihli konferansınıza katılmayı ALLAH nasip etti, çok şükür. Katılamayanlar için naçizane alabilğim kadarıyla notlarımı gönül dostlarımla paylaşmak istiyorum.NEDEN HUZURLU DEĞİLİZ?Huzur; ALLAH ile beraber olmaktır. Para, lüks hayat, debdebeli bir yaşam insana huzur getirmiyor.Günümüzde acaba kaç insan gerçek huzuru arıyor? Bazı insanlar para, rütbe, makam, eğlence, güzel sevgili v.s.gibi isteklerin peşinden koşuyor, kaç insan ben gerçek huzuru arıyorum diyebilir? Huzuru istemek bir sevgiliyi beklemek gibidir.Evliliğe ilk adım atanlar işe düğün salonunda nikah dairesinde tepişmeyle başlıyor, birbirinin ayağına basma yarışı yapıyorlar... Yani daha baştan evlilik hır-gürle tartışmayla başlıyor, yanlış temeller üzerine kuruluyor.1-Yeni kurulan bir yuvada ne kadının dediği olmalı ne de erkeğin dediği olmalı. Peki kimin dediği olmalı?Yalnız ve yalnız ALLAH’IN ve Peygamberin dediği olmalı2- Çocuklarımızı put haline getirmeyelim. En zengin aileden en gariban ailelere kadar (birkaç aile istisna) aileler birer firavun yetiştiriyorlar. Çocuk böyle yetiştirilmez, çocuklarımızı çok sevelim ama firavunlaştırmayalım. Onlara ALLAH sevgisini aşılayalım.(çocuğun anlayacağı şekilde)Çünkü onlar yani evlatlarımız bizlere emanet olarak verilmiştir.Japonlar çocuğunuza bir imparator gibi saygı gösterin ama sakın çocuklarınızı şımartmayın derler, çocuğa yapılan en büyük kötülük onu şımartmaktır.3- Huzurumuzu bozan unsurlardan biri de paradır. Şu anda 5,5 milyon banka kartı borçlusu vardır, ismine de kart mağdurları deniliyor. Ne demekse kart mağduru? Bunlar lükse özeniyor, başkaları geziyor, eğleniyor, giyiniyor, zenginler yapıyor da ben niye yapmayım diye kendinden aşağıdakilere bakması gerekirken kendinden yukarda olanlara bakarak huzuru parada, pulda arıyor ve bu nedenle de bir çok ailede hep para konuşuluyor, para para para...Her zaman bütçeye göre hareket edilmeli harcamalar ona göre yapılmalı Toplumda değer yargıları sarsılmış. Bütün mesele medenice, sevgi-saygı içinde yaşamak4- Karı- koca ilişkilerinde ise;


Karı- koca arasında güzel ilişkiler de insana huzur getirir. Karı-koca arasında problem varsa bir manevi büyüğe fikir danışılır. Çünkü o zatın bir tecrübesi, bilgisi vardır. Bu tecrübe ve bilgilerden faydalanmak gerekir.Kadın ruhu biraz ilgi, güzel söz bekliyor bunu esirgememeliyiz. Eşler birbirlerini başkalarının yanında asla küçük düşürmemeliler bunun yapılması bir cinayettir.


Bu örnekler de güzel geçinmenin yollarından biridir.Aileler yalnızken kitap okumalı, okunan kitaplar üzerinde konuşulmalıdır. Asla erkekler ayrı olarak bir odada ne maç izlemeli, ne de kadın bir odada ayrı olarak dizi izlemeli. Evlilik iki insanın bir araya gelip muhteşem bir sentez meydana getirmesidir.Kainatta her şey bir denge üzerine kurulu. Bunu da Cenabı Hak dengelemiş.


Bu güzel denge içinde hayatı ışık dolu , şiir dolu bir güzellik içinde yaşamalıyız.


Bütün bunları yaşamak ne vakte kadar? Gücümüzün yettiği yere kadar, son nefesimize kadar...Kainatta bütün canlılar sevgiye muhtaçtırlar. Kadın-erkek, genç –ihtiyar herkesin ama herkesin sevgiye ihtiyacı vardır. Yerine göre bir günaydın, yerine göre sıcak bir tebessüm, yerine göre omuza dokunan bir el bir insanı intiharın eşiğinden döndürebilir.


Birbirimizden sıcak sevgimizi esirgemeyelim. ne zamana kadar? Son nefesimize kadar.


Hürmetlerimi sunuyorum. dualarınızı bekliyorum efendim.


Şahver MERAL


--------------------------------------------------------------------------------


Sayın Sabri Tandoğan Efendi Hz'nin cevaben yazdıkları :


Sayın Şahver Meral,


İlginize teşekkür ederim. Eksik olmayın. İnşallah okuyanlara faydalı olur.


Yeni maillerinizi bekler, selam, sevgi ve saygılarımı sunarım.


Sabri Tandoğan
Aziz Ruhları Şad Olsun.

...::Bu yazıyı arkadaşına gönder::...

Geri Dön

 

[Ana Sayfa] [Sabri Tandoğan] [Kitapları] [Yazıları] [Röportajları] [Resim Albümü] [Sizden Gelenler] [Dosya Arşivi] [Arama] [İletişim]