Sizden Gelenler

 

subHeader_l

Konu : İnsan âlemde insanları sevdiği müddetçe yaşar.
Gönderen : Hatice Hakeri
Tarih : 7.1.2018 12:55:45


.

Efendim,

Mübarek günler hepimize, tüm insanlığa hayırlara vesile olsun inşallah.

Delikanlının biri, yaşamayı istiyorum ama nasıl yaşanır bilmiyorum, diye bir bilgeye sorar. Bilge kişi; onu çok istemelisin der. Nasıl yani? Anlamayarak sorar genç. “Gel sana bir deneyle göstereyim” der. Bir kova dolusu su getirmesini ister kişiden. Ve o kişinin başını su dolu kovaya sokturur. Suyun içinde gittikçe nefes alması zorlaşan kişi çabalamaya kafasını sudan çıkarmaya uğraşır. Ama bilge izin vermez. Artık hiç nefes alamaz hale gelince ölüm korkusuyla can havliyle başını kovadan çıkarır ve ciğerlerine ohhh! seslice ve derince hava çeker. Bilge o zaman işte böyle der. Yaşamayı böyle istemelisin. İşte bu kadar açık her an sana bedavadan nefes alıp vermen sağlanıyor. Ölümde bu kadar yakın. O halde nefesinin kıymetini blmen yaşamanın önemini anlaman için bunun şükrünü yapabilmen de yaşamanı anlamlı hale getirmen için gerekli. Yüce Yaratacıya sonsuz şükürler olsun.

Mecnun'a arkadaşı bir ağacı göstererek bak ne güzel yaprakları var der. Onlar Leyla mın elleri der Mecnun. Bak ne güzel dalları var deyince de onlar Leylamın kolları der. Bak ne güzel meyveleri var deyince onlar Leylamın gözleri der. O gözle bakmak. Sevgiyle bakmak, Yüce Yaratanın yarattığı her şeyde her yerde O'nu yaşamak yüce Yaratanla olmak ne mutluluk.

Mecnun yolda giderken bir köpek görür elindeki yiyecekleri onun önüne serer. Arkadaşı neden yemedin de köpeğe yediriyorsun diye sorunca. Ben bu köpeği Leyla'nın evinin önünde gördüm oralarda dolaşıyordu der.

Mecnun, namaz kılan birisinin önünden geçince buna hiddetlenen kişi görmüyormusun namazımın önünden geçtin der. Özür diliyorum Ben bende değilim nerde yürüdüğümü bilmiyorum hiç farketmedim kusura bakma. Ama sen namazda beni nasıl farkettin der? Yüce Yaratanla her an her yerde dopdolu olmak ne güzel.

Bu mübarek günde içimden bunlar geçti efendim. Yüce Allah’â sonsuz şükürler olsun bizi ne güzel bir ülkede ne mübarek bir dinde yaratmış. Bugün Alemlere rahmet olarak en güzel insanı bize rehber yollamış. Rabbim kendisine layık kul peygambere layık ümmet eylesin inşallah. Bayramımız mübarek olsun. Efendim. Sonsuz hürmetlerimle ellerinizden öpüyor tüm gönül dostlarının mübarek kandilini kutluyorum efendim.

--------------------------------------------------------------------------------

Sayın Sabri Tandoğan Efendi Hz'nin cevaben yazdıkları :

Sayın Hatice Hakeri,

Günün nlamını belirten ne güzel hikayeler söylüyorsun. Hazret-i Peygamber kainata yalnız sevgi için gönderildi. O’nun hayatının hiçbir döneminde kin, nefret, intikam, düşmanlık duygusu, husumet, diş gıcırdatmak, yumruklarını sıkmak olmadı. Herhalükarda O yalnızca sevdi, daha çok sevdi, daha çok sevdi. Şartlar ne olursa olsun verilen cevaplar hep aynıydı. Ahh, bir bunu idrak edebilsek. Bilsek ki kinlerin ve nefretlerin ve düşmanlıkların İslam’da yeri yok. Biz sadece ama sadece sevmek için geldik. Bunun için varız, bunun için yaşıyoruz. İnsanın içindeki sevgi ne kadar büyükse, sınırları ne kadar genişse onun dünyası da o kadar büyük, yüce, güzel. İnsan sevgileri kadar var, sevgileri kadar asil ve temiz. Ne olur bu mübarek günde ve gecede hepimiz el ele versek, “Birleşiniz insanlar, kardeş gibi olunuz” diyebilsek. “Seviyoruz, seviliyoruz, güzelliğimiz bu yüzden” diyebilsek. Yunus gibi bütün kainata seslensek: “Aşk gelicek, cümle eksikler biter” diyebilsek. Mümkün mü? Neden olmasın? Haydi, bu mübarek gece Yüce Rabbimize ve O’nun Sevgili Resulüne söz verelim ve sonra bütün kainatı insanıyla, hayvanıyla, bitkisiyle, eşya ve cemadatıyla Muhammedi bir aşkla kucaklayalım. Haydi, ne bekliyoruz...

Selam, sevgi ve saygı ile...


Sabri Tandoğan

Aziz Ruhları Şad Olsun.

...::Bu yazıyı arkadaşına gönder::...

Geri Dön

 

[Ana Sayfa] [Sabri Tandoğan] [Kitapları] [Yazıları] [Röportajları] [Resim Albümü] [Sizden Gelenler] [Dosya Arşivi] [Arama] [İletişim]