Sizden Gelenler

 

subHeader_l

Konu : Hızır Aleyhisselam'ın duası.
Gönderen : Gülden Bulut
Tarih : 13.4.2018 12:35:03


.Sevgili BABACIĞIM ve Değerli Gönül Dostları; Hayır,bereket ve huzur dolu bir cuma günü diliyorum, Miraç Kandilimizde hayırların fetholması duasıyla Allah'a emanet olunuz.

HIZIR ALEYHİSSELAM'IN DUASI

Hızır Aleyhisselam bir gün göğe bakıp tefekküre dalıp gitmişti. Yaptığı uzlet ve ibadetler neticesi ve Rabbinin yardımı ile keşfi açılmıştı. Diğer insanların görmediği şeyleri görüyordu. Birinci kat gökte bir anda yedi kat gök açıldı ve bir yazı gördü. Hızır Aleyhisselam'ın gördüğü bu yazı onu çok etkilemişti. Arşı alada gördüğü yazı Fatihayı Şerifdi. "Yarabbi bu nasıl bir süredir ki etrafı pırıl pırıl bir aydınlık, bunu okudukça hem imanım artıyor hem de şevkim." Bu yedi ayet olan duayı her okuyuşunda sanki başka bir aleme geçiyor başka başka manalar öğreniyordu. İlk okuyuşunda kelami manayı anladı. İkinci okuyuşunda mecazi manayı anladı. Üçüncü de edebi manayı anladı. Dördüncü de tefsiri manayı anladı. Fakat diğer manalara lafızlar kelimeler ifade etmekten acizdi, şaşırıp kalmıştı. "Ya Rabbi bana bu süreyi indir bununla amel edeyim dua edeyim" dedi. Ancak Hızır Aleyhisselam'a şöyle ilham oldu ki "bu süre Alemlere rahmet olarak gönderilecek olan Hz. Muhammed ve ona inanlara ahir zamanda inzal olacaktır. Bunu isteme, bu sana verilmeyecektir". Hızır Aleyhisselam, bu duruma çok üzüldü. Günlerce, aylarca yıllarca ağladı, yemedi içmedi halvet eyledi, yalvardı yakardı Rabbisine sonra yine ilham oldu ki "eğer dua ederse, Hz. Muhammed'in ümmetinden olabilirsin." Hazreti Hızır Aleyhisselam da çok büyük dua ile dua etti, ismi azam ile dua etti.

Rivayet edildiğine göre yaptığı dua şu idi. (BİSMİLLAH! MAŞAALLAH LA KUVVETE İLLA BİLLAH, MAŞAALLAH KÜLLİ NİYME TİN MİNALLAH MAŞAALLAH ELHAYRÜ KÜLLİHİ BİYEDİL LAHİ MAŞAALLAH LA YUS RİFÜSUUE İLLALLAH)

Allah'ın ismiyle başlarım, Allah neyi dilerse o olur. Kuvvet ve kudret ancak Allah'ındır. Allah neyi dilerse o olur. Her nimet Allah'tandır. Allah neyi dilerse o olur. Hayrın tamamı Allah'ın kendi kudretindendir. Allah neyi dilerse o olur. Fenalıkları insanlardan defeden ancak Allahü Teala'dır. Hızır Aleyhisselam yaptığı bu duanın neticesi ile kendisine Abı hayat suyunun yeri gösterildi ve bu sudan içince kıyamete kadar ömrü uzatılmış oldu. Böylece Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem'ın ümmetinden olma şerefine nail oldu.Hürmetlerimle. Kızınız;Gülden BULUT.

...::Bu yazıyı arkadaşına gönder::...

Geri Dön

 

[Ana Sayfa] [Sabri Tandoğan] [Kitapları] [Yazıları] [Röportajları] [Resim Albümü] [Sizden Gelenler] [Dosya Arşivi] [Arama] [İletişim]