Sizden Gelenler

 

subHeader_l

Konu : Asıl konuşma gönülden gönüle olur.
Gönderen : Asya
Tarih : 13.5.2018 23:43:09


.


Saygideger buyugum, ben gurbette yeni yasayan biri olarak size sesleniyorum almanyaya 1 ay oldu geleli hocam size sorum buralara alismak icin ne yapmaliyim? herkes yabanci, dil bilmiyorum hata yaparim diye cok korkuyorum, disari cikamiyorum bu gurbet ellerde nasihatlerinize ihtiyacim var bana babalik yaparsaniz cok sevinirim.


--------------------------------------------------------------------------------Sayın Sabri Tandoğan Efendi Hz'nin cevaben yazdıkları :


Sayın X,


Kıymetli yavrum, şair Kemalettin Kamu bir şiirinde“Ben gurbette değilim, gurbet benim içimde”diyordu. Yavrum, gurbet diye bir şey yok. İnsanın Allah’la beraber olduğu her mekan onun vatanıdır. Allah’dan uzak olduğu her mekan (doğup büyüdüğü yer de olsa) yine gurbettir. Bu sokağa çıkmaman çok yanlış bir hareket. Kökeni kibir ve gurura dayanıyor. Ondan derhal vazgeç. Şair Gülten Akın bir şiirinde“Gönülce söyle bana, dilinden bilmem”diyor. Çık, gez, dolaş, vitrinlere bak, çarşıya git, kitapçılara git, toplumu tanımaya çalış. Gördüğün her zerreden bir mana çıkarmaya çalış. Bulunduğun yerdeki aynı dili konuşan insanlar acaba birbirlerini tanıyorlar mı sanıyorsun? Aynı çatı altında ömür boyu yaşayan nice karı koca var ki aralarında hiçbir dialog kurulmamış. Asıl konuşma ve asıl dinleme gönülle olur. Lütfen her gün hayatı ve insanı keşfetmeye, anlamaya, idrak etmeye çalış. Eğer bu sözlerim senin için birşey ifade etmiyorsa o zaman ben ne diyeyim?


Selam, sevgi ve saygı ile.


Sabri Tandoğan
Aziz Ruhlarına Fatihalarla.

...::Bu yazıyı arkadaşına gönder::...

Geri Dön

 

[Ana Sayfa] [Sabri Tandoğan] [Kitapları] [Yazıları] [Röportajları] [Resim Albümü] [Sizden Gelenler] [Dosya Arşivi] [Arama] [İletişim]