Sizden Gelenler

 

subHeader_l

Konu : Uyan Milletim!
Gönderen : Ertuğrul Vatan
Tarih : 7.1.2019 09:39:19


.


Efendim hürmetler,
12 yaşında bir çocuk ailesine namaz kıldırabilir mi?
Selam ve dua ile.
--------------------------------------------------------------------------------Sayın Sabri Tandoğan Efendi Hz'nin cevaben yazdıkları :
Sayın Ertuğrul Vatan,


Efendim, oniki yaşında bir çocuk namaz kıldırabilir. Oniki yaşı küçümsememek lazım. Fatih Sultan Mehmet babası tarafından oniki yaşındayken tahta oturtuldu. Sırplar bunu duydular üzerlerine gidelim, ele geçirelim dediler. Fatih babasına mektup yazdı. “Tehlike var, tahtının başına geç” dedi. Babası padişah sensin, dilediğin gibi hareket et deyince Fatih, cevap verdi: “Padişah sensen görevinin başına gel, yok eğer padişah bensem, emrediyorum, yardıma gel” dedi.


Ben dokuz yaşındayken öğleyin okuldan gelince (ki annem öğretmendi, sabah gider, akşam gelirdi) önce sobayı yakar, sobanın külünü döker, ertesi günün odununu kömürünü çıkarır,çırasını yarardım. Ki sol elimin işaret parmağında çıra yararken yaptığım yaranın işareti hala durur, gelirseniz gösterebilirim. Sonra evi süpürür, toz alır, çarşıya çıkar, akşam ne yemek pişecekse (ki menünün tesbiti bana aitti) onun malzemelerini alırdım. Eğer nohut, fasulye gibi bir yemek pişecekse anneme kolaylık olsun diye onları haşlar, hazır bulundururdum. Sonra da oturur dersime çalışırdım. Bütün bunlar şimdiki, üniversitedeki kızlarının ağzına çatalla yemek sunan sözümona modern anne babaların sandığı gibi hiç te derslerime engel olmazdı. Çünkü sınıflarımı hem sınıf, hem okul birincisi olarak bitirirdim. Lütfen, on iki yaşı küçük görmeyin. Bugünkü fikirlerimin çoğuna oniki yaşındayken de sahiptim. Bütün mesele çocuğu fıtratına göre yetiştirebilmekte. Rahmetli annem beni öyle yetiştirdi. Bütün amacı beni hayata hazırlayabilmekti. İlk defa üç yaşındayken bakkala karabiber almaya gönderdi. Tenbih etti, çapamarka olsun dedi. Bakkala gittim. Karabiber istiyorum dedim, ama çapamarka olacak. Bakkal güldü, beni okşadı, karabiberin yanında bir de küçük çukulata verdi. İlk defa beş yaşındayken elime filemi aldım, pazara gittim. Efendim, bugünkü modern anababalar tek şey düşünüyorlar;çocuklarının karnını tıkabasa doyurmak, onlara marka giycekler giydirmek ve onları pahalı kolejlerde okutmak ki ... Kolejinde esrar alemlerinin yapıldığını bütün dünya utanarak duydu. Ne oluyor, üniversiteler bitiriliyor da? Sokaklar işsiz,güçsüz onbinlerce üniversite mezunuyla dolu. Bütün bunların sebebi hep kendileri de palavrayla, gürültüyle yetiştirilen çağdaş, modern ana babalar. İşte materyalist kafayla yetiştirdiğimiz çocuklar, ruh kökünü kaybetmiş, imanını kaybetmiş, aşkını kaybetmiş zavallılar. Tepe tepe kullanın, hayrını görün.


Efendim, sorunuz beni çok üzdü. Istıraplarımı dile getirdi ve beni ağlattı. Lütfen uyanın. Memleket elden gidiyor. Lütfen uyanın ve ayağa kalkın. Yeter artık bu kadar zillet!


Yeni maillerinizi bekler, selam, sevgi ve saygılarımı sunarım.


Sabri Tandoğan


Aziz Ruhları Şad Olsun.

...::Bu yazıyı arkadaşına gönder::...

Geri Dön

 

[Ana Sayfa] [Sabri Tandoğan] [Kitapları] [Yazıları] [Röportajları] [Resim Albümü] [Sizden Gelenler] [Dosya Arşivi] [Arama] [İletişim]