Sizden Gelenler

 

subHeader_l

Konu : Yeryüzündeki beşinci kutsal cami: Ulucami...
Gönderen : Siteden
Tarih : 13.6.2019 19:39:28


.
YERYÜZÜNDE ALLAH KATINDA EN DEĞERLİ İLK BEŞ MESCİDDEN BEŞİNCİSİ OLARAK KABUL EDİLEN (1. MESCİD-İ HARAM (KABE-İ ŞERİF VE ÇEVRESİ, MEKKE), 2. MESCİD-İ NEBİ (MEDİNE), 3. MESCİD-İ AKSA (KUDÜS), 4. KUBA MESCİDİ (MEDİNE)) VE "BEŞİNCİ MAKAM" OLARAK BİLİNEN BURSA ULUCAMİİ VE HAMAMININ YAPILIŞ ÖYKÜSÜ 


Büyük bir askeri dehaya sahip olan Yıldırım Bayezid Han 'ın Balkanlardaki faaliyetleri bütün Avrupa ülkelerine, Haçlı ittifakına yöneltmiş ve Türkleri Balkanlardan atmak isteyen Haçlı Ordusu ile 1396 yılında Niğbolu Savaşı yapılmıştır. 


Bu savaş öncesi Yıldırım Bayezid, Allah 'a dua edip niyazda bulunmuş, zafer müyesser olursa yirmi cami yaptıracağı vaadinde bulunmuştu.Niğbolu Savaşı 'nda müttefik Haçlı Ordusunu Allah 'ın inayetiyle malup eden Yıldırım Bayezid Han, Bu savaşta çok büyük ganimet elde etmişti. Elde ettiği bu ganimetlerle Zaferin şükrünü ifa niyetiyle ve adağını da yerine getirmek üzere yirmi cami yaptırmak istemişti. 


Yıldırım Bayezid Han bu niyetini damadı olan Seyyid Emir Sultan Hz. Açtı. Emir Sultan "Hünkarım, yirmi cami yerine, Müminlerin toplanmasına vesile olacak Cuma namazlarının kılınacağı yirmi kubbeli bir cami yaptırsanız…" deyince, padişah bu teklifi uygun gördü. 


Kaynaklarda belirtildiğine göre; Caminin nereye yapılacağı araştırmaları devam ederken, Emir Sultan bir rüya görür. Rüyasında bir zat – Peygamber Efendimiz Aleyhisselatü Vesselam - olduğu rivayet edilir- caminin yerini parmağıyla çizer Emir Sultan rüyadan sonra işaret edilen yere gidip bakar ve orada daha önce olmayan otların bittiğini görür. Bunun üzerine caminin yeri tespit edilmiştir. 


Emir Sultan 'ın, caminin nasıl ve nerede olacağını belirlemesi üzerine, "beşinci makam" olarak nitelendirilen, "Cami-i Kebir-i bî-nazir" "Benzeri olmayan büyük caminin" inşasına başlanır. 


HAMAM İNŞAATI... 


Yıldırım Beyazıd Han Bursa Ulucamiyi yaptırırken bir gün inşaatı gezerken; işçilerden, aslan gibi yağız bir delikanlının düzgün kesilmiş kefeke taşlarını alıp duvara taşıdığını, sonra tekrar yerine geri götürerek oyalanıp durduğunu, hiç bir taşı duvar ören ustalara vermediğini gördü. 


Yanında yürüyen Hacı Ivaz'a gencin neden böyle yaptığını sordurdu, ivaz genci çağırdı. 


Genç, mahcubiyet içinde "Kendisinin hafızı Kur'an olduğunu, gece uykusunda ihtilam olduğu halde hamam bulamadığını, boy abdestsiz, mübarek bir mabedin duvarına taş koymasını içinin kabul etmediğini" söyledi. 


Yıldırım bunu duyunca "Cami inşaatını aksatmayacak şekilde, derhal, amelenin ve halkın ihtiyacını karşılayacak bir hamam inşaatı yapılmasını" emretti. 


Ve paydoos... Ferman geldi Yıldırım Beyazıd Han'dan: 


" Cami inşaatı beklesin, önce hamam yapılsın". 


Böylece caminin kuzeyindeki hamam yapıldı. 


Bugün Gümüşçüler çarşısı olarak kullanılan yerdir. 


Bedesten ve Ulucami yakınındaki Şengül Hamamı, Sultan Yıldırım Bayezid Han tarafından yaptırılmış ve Ulucami içn vakfedilmiştir. 15. Yüzyıl yapısı olan hamam, küçük boyutlu tek hamam özelliğine sahiptir. Hamam tarihte çeşitli onarımlar görmüş olup, 1930’lu yıllara kadar hamam olarak kullanılmıştır. Bugün ise gümüş takılar satan esnaflara ait küçük dükkanların yer aldığı bir çarşı olarak işlev kazanmış ve Gümüşçüler Çarşısı olarak bilinmeye başlamıştır.


AHMET TOMOR HOCA'DAN: Bursa ULU Camiide her vakitte (en az) bir evliyaullahın bulunduğu rivayet edilir.

...::Bu yazıyı arkadaşına gönder::...

Geri Dön

 

[Ana Sayfa] [Sabri Tandoğan] [Kitapları] [Yazıları] [Röportajları] [Resim Albümü] [Sizden Gelenler] [Dosya Arşivi] [Arama] [İletişim]