Sizden Gelenler

 

subHeader_l

Konu : Evliya odur ki...
Gönderen : Sabri Babadan Mesaj
Tarih : 3.11.2019 11:18:29


.

EVLİYA ODUR Kİ YERİNE GÖRE GÜL YAPRAĞI GİBİ YUMUŞACIK, YERİNE GÖRE BALYOZ GİBİ SERTTİR
"Bazı kimseler evliya denince herkesin önünde boynu eğri, Medine fukarası kılıklı, herkese eyvallah diyen, zavallı, şahsiyet sahibi insanların adam yerine koymadığı, biçare, sadaka veresiniz geleceği tipleri algılıyorlar. Bu ne vahim hata. Gerçek evliya, yerine göre bir karıncaya bile edeple, saygıyla, ürpererek bakar. Yerine göre zalimin karşısında ölüm bahasına da olsa aslanlar gibi direnen kimsedir.

Gerektiğinde bir sineği kurtarmak için her şeyi göze alan, gerektiğinde bir insanın hayatını, namusunu, şerefini korumak için ölümü hiçe sayan insandır.

Bugün toplum birçok alçak beyefendiler, rezil hanımefendilerle dolu. Bunlar toplumun çeşitli alanlarında boy göstermiş birtakım rezil, haysiyetsiz insanlardır. Asıl zavallı olanlar, şerefsize şerefsiz, hırsıza, rüşvetçiye, namusssuza “Allah belanı versin” diyemeyen insanlardır. Zalime ölümü göze alıp direnemeyen, kibarlık maskesi altında kepaze insanların önünde eğilenler ne biçare yaratıklardır.

Evet, aslolan asalettir, kibarlıktır, edeptir, zarafettir, inceliktir. Ama bugün toplum daha çok hangi insanlarla dolu, bir sağa sola bakmak, televizyon kanallarını izlemek, gazete sütunlarına göz atmakla ortaya çıkıyor. Böyle fildişi kulelere çekilip, ite köpeğe, alçaklara, firavunlara el ovmak, eyvallah demek ne kemaldir, ne olgunlıktur, ne efendiliktir. Sadece zavallılıktır."
Sabri Tandoğan Efendi Hz.
Aziz Ruhlarına Fatihalarla.

...::Bu yazıyı arkadaşına gönder::...

Geri Dön

 

[Ana Sayfa] [Sabri Tandoğan] [Kitapları] [Yazıları] [Röportajları] [Resim Albümü] [Sizden Gelenler] [Dosya Arşivi] [Arama] [İletişim]