Sizden Gelenler

 

subHeader_l

Konu : Hakk'a vuslatının 1.yıldönmünde Kezban Anneyi rahmetle, dualarla anıyoruz.
Gönderen : Siteden
Tarih : 1.1.2020 10:53:01


.
ANKARA'NIN MANEVİ SULTANLARINDAN, SON DEVRİN HAK AŞIKLARINDAN KEZBAN ÇETİN ANNE'NİN HAKKA VUSLATININ 1. YILDÖNÜMÜNDE KENDİSİNİ ÖZLEMLE, DUALARLA YAD EDİYORUZ, MAKAMI ÂLİ OLSUN

21 Kasım 2009 günü Muhterem Sabri Tandoğan Büyüğümüzün bir konferansı sonrası toplu olarak yemekteyiz, Rahmetli Kezban Anne'miz de yemekte bizlerle baraber:

Kezban Anne, eşinin vefatından sonra bir göz gecekondusunda üçü öz, üçü üvey altı çocuğunu geçindirebilmek için karda kışta ayakkabı boyacılığı yapmış, limon satıp, maydanoz satıp, Ankara halinden balık alıp zengin mahallelerde balık satıp çocuklarını okutmuş ama kimseye el açmamış bir güzel insan… Bir hatıralarını paylaştılar yemekte ki manevi sultanları o noktaya taşıyan sırlardan birisini ifşâ ediyordu bize göre. Unutulmadan paylaşalım:

Kezban Anne bir gün evinde güzel bir etli yemek pişirir. Mahallelerindeki çok yoksul bir kimse akşamüstü evine dönerken kokusunu alır yemeğin ve çok canı çeker, adeta kıvranır. Yemeği pişirdiğini tahmin ettiği bir komşuya sorar, o da “Bizde değil ama” der "Kezban Hanım'larda olabilir." “Elinde,” diyor Kezban Anne “küçük bir çay tabağı ile geldi. Utana utana bir tadımlık istedi.” “Verdiğiniz şey önce göz doyurmalı.” diyor Kezban Anne. Komşusunu içeriye buyur etmiş, eline elbezlerini vermiş, “Haydi,” demiş “tencereyi olduğu gibi al ve doğruca evine götür, çoluk çocuğunla afiyetle ye.” Şaşırmış komşusu, “Ya,” demiş “beyin akşam geldiği zaman ne der?”. Kezban Anne demiş ki “Sen işin bu tarafına karışma. Beni ya sokağa atar ya da Allah razı olsun der.”

Akşam olunca eşi gelmiş, ellerini yıkamış, eve sinen güzel kokuyu alarak “Bu akşam ziyafet var anlaşılan” deyince “Durumu izah ettim.” diyor. Eşi (Allah rahmet etsin) çok duygulanmış ve “Allah senden razı olsun hanım.” demiş.

Sabri Tandoğan Efendi Hz. (Hakk'a Vuslat 17 Ağustos 2015)
Kezban Çetin Hz.(Hakk'a Vuslat 29 Aralık 2018)
Allah hepsine gani gani rahmet eylesin, bizden onlara selam olsun. Amin

...::Bu yazıyı arkadaşına gönder::...

Geri Dön

 

[Ana Sayfa] [Sabri Tandoğan] [Kitapları] [Yazıları] [Röportajları] [Resim Albümü] [Sizden Gelenler] [Dosya Arşivi] [Arama] [İletişim]