Sizden Gelenler

 

subHeader_l

Konu : Yaptığın her işi en güzeliyle yap ama mükemmeliyetçi de olma.
Gönderen : Sabri Babadan Mesaj
Tarih : 11.2.2020 10:41:37


.


YAPTIĞIMIZ İŞ HER NE İSE ONU EN GÜZEL YAPMAYA ÇALIŞALIM AMA AŞIRI MÜKEMMELİYETÇİ DE OLMAYALIM
Aman yavrum, aslında hepimizde her şeyi en iyi, en güzel yapma heyecanı, mükemmele ulaşma aşkı var. Bu aslında çok güzel bir duygu. Bizleri daha iyiye, daha güzele götüren bir yaşama tarzı. Madem ki Peygamberimiz “İki günü birbirine eşit olan ziyandadır” diyor. O zaman biz de yaşadığımız süre içinde her an bu aşkı içimizde hissedeceğiz. Yalnız, tabiattaki dengeler kanunu gereğince burda da bir sınır koymak gerekiyor. Evet, yaptığımız iş güzel olsun, beğenilsin, takdir görsün. Ama yine de onun altında ezilmeyin.Bir söz vardır “Babamın adı Hıdır, elimden gelen budur” diye. Lütfen siz de bu konuda mükemmellik duygunuzu biraz frenleyin. Bir atasözü vardır: “En iyi daha iyinin düşmanıdır” diye. Bundan elli yıl önce bir piyes seyretmiştim, Edmond Rostand’ın: “Cyrano de Beljerac” piyesi Sabri Esat Siyavuşgil, inanılmaz güzellikte bir Türkçe ile dilimize kazandırmıştı. Piyes şöyle bitiyordu:“Onun Cyrano de Beljarac’tı adı


Her şey olayım derken hiçbir şey olamadı”Kıymetli yavrum, aşırı mükemmeliyetçilik bir yerde bizim elimizi, kolumuzu bağlar, iş yapamaz hale getirir. Onun için aman dikkat et Peygamberimiz “Her şeyin hayırlısı orta yolda olanıdır” buyuruyor. Bazan en iyiye varmak isterken vasat olanı da ortaya koyamayız. Aman dikkatli olalım. Kainatın nizamı bu teze bağlı değil. Hayat yürüyor. Sen de her zamanki gibi temiz, asil, iyiniyetli bir insan olarak elinden geleni yap, sonra orada dur. Fazla ileri gitme. Benim evladımı da üzme. İstersen çalışmalarına birkaç gün ara ver. Laf aramızda bir sucuklu yumurta yap, bir ekmek arası döner ye. Ama yanında ayran içmeyi unutma. İşte böyle yavrum.


Hayatı azıcık gır gır tarafından da ele almak lazım. İngilizlerin bir sözü var, bayılıyorum: “Gerçekten olgun insan, zaman zaman kendisiyle de gır gır geçebilen insandır” diye.


Yavrum, bütün mesele şu hayatı, şu kısacık hayatı bir güzel, bir hoş yaşayabilmek. Buna ister yaşama sanatı deyin, ister adam gibi adam olmak deyin, biz hayatın bütün olayları karşısında rahat, sakin olabilmeliyiz. Problemler ancak böyle halledilir, engeller böyle aşılır.


“Babamın adı Hıdır, elimden gelen budur” sözünü lütfen unutma. Sana selam, sevgi ve saygıların en içten gelenini sunuyorum.


Sabri Tandoğan
Aziz Ruhlarına Fatihalarla...

...::Bu yazıyı arkadaşına gönder::...

Geri Dön

 

[Ana Sayfa] [Sabri Tandoğan] [Kitapları] [Yazıları] [Röportajları] [Resim Albümü] [Sizden Gelenler] [Dosya Arşivi] [Arama] [İletişim]