Sizden Gelenler

 

subHeader_l

Konu : Her varlığın algıları var, hepsine saygı duymak gerek.
Gönderen : Sabri Babadan Mesaj
Tarih : 18.3.2020 12:08:13


.
HER VARLIĞIN ALGILARI VAR, HEPSİNE SAYGI İLE YAKLAŞMAK GEREK
"Yavrum, siz o hayvanları, kedileri, köpekleri bir şey algılamıyor mu sanıyorsunuz? Gazetede okumuştum, evde köpeğiyle yaşayan yaşlı bir adam şeker komasına giriyor. Evde yerde baygın halde yatarken, köpeği geliyor, adamın ayak başparmağını ısırıp ka­natıyor. Adam da bu sayede şeker komasından kurtuluyor. Ke­diler meselâ rızkın Allah’tan geldiğine inanır ve sahibine fazla yaltaklanmaz. Köpekler ise sahibinden bilir ve bir parça ekmek veren kim olursa peşinden ayrılmaz. Rânâ’ların çocukken evde besledikleri bir kedileri varmış Arap adında. Bir gün evde an­neannesi hamur açarken yaklaşmasın diye kediyi azarlamış. Kedi gidiş o gidiş. Eve bir daha geri gelmemiş. Ev halkını çok özleyince karşı evin damına çıkar, onları oradan seyreder, ne kadar yalvarsalar da aldırmaz, biraz sonra uzaklaşırmış.Aslında yavrum, biz her durumda sâde hayvanlara değil, eşyaya karşı da çok saygı göstermeliyiz. Onlar da her şeyin farkındalar."


Bu sırada Sayın Büyüğümüz gelen çay bardağını tabağından alıp ih­timamla bir kâğıt peçete üzerine bırakıyor. Tabaktan çıkacak seslerden rahatsız olmamak için bu şekilde davrandığını tahmin eden bir Gönül Dostu soruyor:


− Efendim, ne kadar hassas davranıyorsunuz bir çay bar­dağına bile?


Sabri Baba:


− Yavrum, ne kaybederiz her şeye karşı çok hassas dav­ransak, oturduğumuz koltuğa, masaya, sandalyeye, çay içti­ğimiz bardağa sevgimizi söylesek, iltifat etsek..."Sabri Tandoğan Efendi Hz.
Aziz Ruhları Şad Olsun.

...::Bu yazıyı arkadaşına gönder::...

Geri Dön

 

[Ana Sayfa] [Sabri Tandoğan] [Kitapları] [Yazıları] [Röportajları] [Resim Albümü] [Sizden Gelenler] [Dosya Arşivi] [Arama] [İletişim]