Sizden Gelenler

 

subHeader_l

Konu : Kendini arıtmış insan manevi büyükleri andığında onlarla beraber olur.
Gönderen : "Talebe"
Tarih : 21.6.2020 16:08:04


.
KENDİNİ ARITMIŞ İNSAN MANEVİ BÜYÜKLERİ ANDIĞINDA ONLARLA BERABER OLUR
Soru-Cevap

Allah sizden razı olsun hocam.
Abdulkadir Geylani hazretleri ve onun gibi pek çok manevi büyüğün de himmetleriyle bir çok insana yardım ettiğini, evliyaya yaptığımız duaların ve onlara duyduğumuz muhabbetin onlar tarafından bilindiğini, biz onlara nasıl muhabbet beslersek onların da bize muhabbet beslediğini ve bizler için dua ettiğini duymuştum. Bu konuda da bizi feyz ve ilminizle aydınlatırsanız minnettar olurum. Allah'a emanet olun.

Talebe

Sayın Sabri Tandoğan Efendi Hz'nin cevaben yazdıkları :
--------------------------------------------------

Sayın “Talebe”,
Kıymetli yavrum, Profesör Eva Hanım, “Bir çay bardağına atılan şekeri karıştırırken çıkan ses, uzayın bütün hücrelerinde duyulur” diyor. İşte yavrum, hayat maddeten böyle olduğu gibi manen de böyle. İnsanoğlu yalnız düşünceden ibaret. O kadar temiz, o kadar nezih, o kadar pırıl pırıl bir hayat yaşayalım ki bizden daima pozitif düşünceler çıksın. Kalbimize ve kafamıza hiç negatif düşünce girmesin. Diyeceksin ki ya bize kötülük edenler, bizi kıranlar, inciteler, üzenler, ağlatanlar, uykusuz bırakanlar, onların hakkında nasıl güzel düşüneceğiz? Onları nasıl affedeceğiz? Diyorum ki onları affedelim. İçimizden onların negatiflerini çıkarıncaya kadar dua edelim. Öyle dua edelim ki artık gözümüzde onlar bizi kıran insanlar değil Allah’ın bizi imtihan etmek için gönderdiği melekler olsunlar.

Sevgili yavrum, onlar görevlerini yapıyorlar. Dünya hayatında olgunlaşmamız, yetişmemiz, tekamül etmemiz için onların fırınında pişmemiz lazım. Dünyanın en güzel böreği pişmedikten sonra neye yarar? Hayat böyle yavrum. Hepimiz noksanız, hatalıyız, bin bir kusurumuz var. Yaşamaktan kasıt olgunlaşmamız, yetişmemiz, tekamül etmemiz. Mevlana, kendisini kıran, üzen, inciten, aleyhinde dedikodu yapan insanlar için “Onlar bizim sabunumuz. Onlar olmasa biz nasıl temizleniriz?” diyor.

İşte yavrum, insan kendisini öyle temizlemeli ki bir mekanda veliler, iyi ve güzel insanlar anıldığı zaman o mekan onlarla dolsun. Çok değerli yazar Yunus Emre’nin hayat hikayesini yazarken karşısında Yunus Emre’yi görüyor. Hayat böyle yavrum. Dışardaki insanlar dışardaki olaylar bizi etkilemesin. Onların pisliklerini sıralamaya hiç gerek yok. Yunus Emre bir şiirinde:

“Bu dünya dopdolu kalleş
Her birinden bir ses gelir
Hakkı gerçek sevenlere
Cümle alem kardeş gelir”

diyor. Keşke bu birkaç mısraı ezberlesek ve zaman zaman tekrarlasak. Hayatın bütün özü bu birkaç mısrada. Biz, hep iyi insanları, güzel insanları analım ki yanımız, yöremiz hep güzelliklerle dolsun.
Selam, sevgi ve saygı ile.

Sabri Tandoğan
Aziz Ruhlarına Fatihalarla...

...::Bu yazıyı arkadaşına gönder::...

Geri Dön

 

[Ana Sayfa] [Sabri Tandoğan] [Kitapları] [Yazıları] [Röportajları] [Resim Albümü] [Sizden Gelenler] [Dosya Arşivi] [Arama] [İletişim]