Sizden Gelenler

 

subHeader_l

Konu : Yaşamak ne güzel şey...
Gönderen : Sabri Babadan Mektup
Tarih : 9.10.2020 10:44:26


.
SABRİ BABA'DAN MEKTUP
YAŞAMAK NE GÜZEL ŞEY

Kıymetli yavrum,

Bugün bizler güneşi cebimizde unutup, çevrede mum ışığı arayan insanlar gibiyiz. Tüm güzellikler karşımızda, yanımızda, yöremizde. Ama bizler aptalcasına içkiden, sigardan, uyuşturucudan, fuhuştan, sapıklıktan, bardan, pavyondan, diskotekten daha nice sefil mekanlardan medet uman geri zekalılar gibi hareket ediyoruz. Ne kadar acı...

Necip Fazıl bir şiirinde ne güzel söylüyor:


"Bütün bir kainat muşamba dekor,
Bütün bir insanlık yalana teslim."
*
"Bıçak soksan gölgeme,
Sıcacık kanım damlar.
Gir de bir bak ülkeme,
Başsız başsız adamlar.
*
Ağlayın su yükselsin,
Belki kurtulur gemi,
Anne seccaden gelsin.
Bize dua et emi..."

Yıllarca önce bir sohbet toplantısında biri bana sordu; "Efendim, kafamın içi negatiflerle dolu. Hep kinler, nefretler, intikam duyguları içinde bocalıyorum. Birçok doktora gittim, psikologlar, psikiyatristler... Sonuç hep aynı. Bana kutular dolusu uyuşturucu ilaçlar yazıyorlar. O ilaçları aldıkça serseme döndüm. Büsbütün güzellikleri unuttum. İçimdeki karanlık daha da arttı. Sizden rica ediyorum bana bir yol gösterin."

Cevap verdim; "Kıymetli yavrum bu ilaçlara ne gerek var? Düşüncelerinin yönünü değiştir. Negatifte odaklanan iç dünyanı pozitife çevir. Hep iyilikleri güzellikleri düşün. Sürekli olarak çevrende güzellik görmeye kendini alıştır. Diyeceksin ki çevremde güzellik yoksa.. Var yavrum. Çevremiz bin bir güzellikle dolu. Nerede olursak olalım orada bir güzellik görmeye calışalım. Kuran-ı Kerim'de bir Ayet-i Kerime'de; " Ne yana bakarsan bak, Allah'ın vechi oradadır." Buyuruluyor. Yunus Emre bir mısraında; "Cümle yerde hak nazır göz gerektir göresi." diyor. Biz nefsimizin karanlık kuyusundan basımızı çıkarıp da gökyüzüne baktığımız zaman sayısız güzellikler göreceğiz. Güzel, çok güzel bir dünyada yaşıyoruz. Önemli olan yaşadığımız sürece bir güzellik avcısı olmak, onları yakalamaya calışmak.
Fazıl Hüsnü Dağlarca bir şiirinde "Ve bir an yaşıyorum bütün bir ömre bedel" diyor.

Vaktiyle bir kimse bana yaklaştı arkadas olmak istedi. Birçok üzücü olaylar yasamıştı. Ona sevgi, saygı gösterdim. Öyle ki onun için maddi manevi her fedakarlığı yapmaya hazırdım ama bir şeye kafasını taktı. Beni incitici, kırıcı, yaralayıcı sözlerle dostluğumuzu bitirdi hala sebep nedir anlayamadım. Ama merak ediyorum, Allah'ın ona hazırladığı pırıl pırıl bir dostluğu tekmelerken acaba karşısına ikinci bir Sabri Bey'in çıkacağını mı sanıyor! Talih kuşu başa bir kere konar. Bir büyük mutasavvıf; "Çeşmeler akarken testilerinizi doldurun" diyor.
Aman dikkatli olalım. Günümüze güzelliklerle başlayıp, güzelliklerle bitirelim. Hiçbirimiz yarın sabahı göreceğimizden emin değiliz. Her günümüzü sanki son günümüzmüş gibi yaşayalım. Kalbimizde, kafamızda nakış iğnesinin ucunun binde biri kadar da olsa hiç kimseye kin, nefret, intikam duygusu beslemeyelim. Biz ona buna darılmaya küsmeye değil sadece sevmeye saymaya hizmet etmeye geldik. Bilelim ki dünyada en güzel şey sevgi içinde yasayıp sevgiyle çene kapayarak Hakk'a göçebilmek.

Hepimiz bin bir çile ıstırap, gözyaşı, hastalık, problem içinde yasıyoruz. Önemli olan Ömer Hayyam gibi "Sevginle gireceğim toprağa sevginle çıkacağım topraktan" diyebilmekte. Bunun için yapılacak ilk iş önce bir genel af çıkarabilmekte. Bizi üzen, inciten, kıran, ağlatan ne kadar insan varsa hepsini ama tek istisna olmadan hepsini affedebilmek. Onların huzuru, mutluluğu, yasama sevinçleri ve iki dünya sadetleri için dua edebilmekte. Unutmayın insanları affetmekten daha büyük hiç bir yücelik yoktur. Onun da çaresi bütün negatifleriyle kaşınıza çıkan insanlara hayırlı dualar edebilmektedir.

"Yıkanlar hâtırı nâşadımı şad olsun.
Bana nâmurad olsun diyenler, bermurad olsun."

İşte böyle kıymetli dost. Yunus Emre divanının sonunda "Sev sevil" diyor. "Sevelim, sevilelim dünya kimseye kalmaz" diyor. Gelin bizler de öyle yapalım. Yeryüzündeki minicik bir kum tanesinden gök yüzündeki samanyoluna kadar, tek istisna olmadan insanıyla, hayvanıyla, bitkisiyle, eşya ve cemadatıyla bütün kâinatı Muhammedî bir aşkla kucaklayalım.

Ve "Aşk gelicek; cümle eksikler biter." diyelim.

Selam, sevgi ve saygı ile.

Sabri Tandoğan
Aziz Ruhlarına Fatihalarla...
Selamlar. Rahmet, esenlik, huzur içinde hayırlı çalışmalarla geçecek cumalar.

...::Bu yazıyı arkadaşına gönder::...

Geri Dön

 

[Ana Sayfa] [Sabri Tandoğan] [Kitapları] [Yazıları] [Röportajları] [Resim Albümü] [Sizden Gelenler] [Dosya Arşivi] [Arama] [İletişim]