Sizden Gelenler

 

subHeader_l

Konu : Ramazan Programı.
Gönderen : Sabri Babadan Mektup
Tarih : 3/8/2024 10:56:59 AM


.
.
*MUHTEREM SABRİ TANDOĞAN BÜYÜĞÜMÜZDEN RAMAZAN PROGRAMI*
(Saygıdeğer Dostlar, Hepinizin mübarek Ramazan ayının büyük hayırlara ve esenliklere vesile olmasını, bu mübarek ayın ülkemize, milletimize ve bütün inananlara zorluk ve sıkıntılardan bir kurtuluş süreci olmasını dileriz.)

Kıymetli yavrum,

Şükürler olsun mübarek Ramazan ayına yeniden kavuşuyoruz. Her iyiliğe kat kat karşılık verileceği müjdelenen bu kutlu ayların bütün İslam Âlemine ve bütün insanlığa hayırlar ve bereketler getirmesini niyaz ediyorum.

Değerli Dostlar, bizler de bu mübarek zamanları bir fırsat bilerek günlük yaşantımızda bazı ezberlerimizi bozalım, köklü değişlikler yapma yoluna gidelim. Kendimize çeki düzen verelim. Hem şu geçici dünya hayatımızı, hem de sonsuz ahiret hayatımızı cennete çevirmeye bakalım. Affedelim, verelim, paylaşalım, sevelim, sevindirelim, Allah’a yaklaşmak için türlü bahaneler arayalım.

İnşallah bu müstesna zamanların rahmet ve bereketiyle bütün bu gayretlerimizin meyvesini en güzel şekilde almak, yenilenmiş, arınmış, adeta yeniden doğmuş gibi hayat yolculuğumuza devam edebilmek cümlemize nasip olur.

Selam, sevgi ve saygıların hiç bitmeyecek olanı ile…

Sabri Tandoğan

Mübarek RAMAZAN ayı bereketiyle çok istifade edeceğimiz bazı hususlar:
1. Evlerimizde bol bol Kur’an-ı Keriym ve Hadis-i Şerif okumak.

2. Ya hayır söyle, yahut sus Hadis-i Şerifini bu üç aylar içinde ölüm bahasına da olsa gerçekleştirmek.

3. Az yemek.

4. Az konuşmak.

5. Gıybetten ne bahasına olursa olsun uzak kalmak.

6. Hırsız da, uğursuz da, zinâkar da olsa hiç kimseyi eleştirmemek. Sadece kendi hata ve kusurlarını düşünüp Allah’tan af dilemek, tövbe etmek.

7. Onlar bizi hiç arayıp sormasalar da aklımıza gelen kimseleri arayıp sormak, en azından onlar için hayır dua etmek.

8. İmkân nispetinde tanıdık olsun olmasın çok selam vermek ve ilk selam veren olmak. Selam Allah rızası için verilir. “Ya selamımı almazsa…” diye endişe etmemek.

9. Önce bir genel af çıkarmak. Doğduğumuz andan itibaren şu ana kadar bizi kıran, inciten, üzen kim olursa olsun onların hepsini Allah rızası için affetmek. Dargın olduğumuz veya kırıp incittiğimiz kim varsa onlarla barışmanın yollarını her şekilde aramak.

10. Çevremizdeki yaşlı, kimsesiz, yoksul kimseleri, hastaları ve uzun süredir ziyaret etmediğimiz dostları ziyaret etmek, en azından telefonla hatırlarını sormak.

11. İbadetlerimizi daha düzenli, geciktirmeden, zamanında yapmak

12. Bol bol zikir yapıp, selavat okumak. Yolda yürürken, otururken, yürüyüşe çıkarken, misafir geldiği zaman, misafir gittiğimiz zaman kalbimizle zikir yapmak.

13. Otururken, kalkarken, konuşurken, yerken, içerken, misafir karşılarken, uğurlarken daima edepli, zarif olmaya çalışmak.

14. Sadaka vermek, iyilik yapmak, az çok demeden bir hayır işlemeye çalışmak.

15. Tatlı dilli, güler yüzlü olmak.

16. İmkan nispetinde güzel, faydalı kitaplar okumaya çalışmak.

17. Mümkün mertebe tasarruf terbiyesi içinde olmak, evdeki ekmek bitmeden ekmek almamak, dolaptaki yemek bitmeden yemek yapmamak, buzdolabına giren her gıda maddesini aklımızda tutmak, onların ekşimesine, bozulmasına imkân vermemek

18. Muhatabımız konuşurken onun sözünü kesmemek, ne anlatacaksak onu Peygamber Efendimiz (Aleyhissselatü Vesselam) gibi en kısa, en özlü şekilde anlatmak.

19. Resulullah Efendimizin (Aleyhissselatü Vesselam) bir tavsiyesi olarak hem sevdiklerimizle, hem de aramızda kırgınlık olan kimselerle hediyeleşerek dostluklarımızı güçlendirmek, kırgınlıkları ortadan kaldırmak için vesile yapmak.

20. Dostlarımızı münkünse iftara davet etmek.

21. Devamlı abdestli bulunmaya gayret etmek.

Sabri Tandoğan
Aziz Ruhlarına Fatihalarla.

*Selamlar, sevdiklerinizle beraber rahmet, bereket ve esenlik içinde geçecek hayırlı cumalar, hayırlı Ramazanlar.*

https://www.facebook.com/profile.php?id=100012013990062

www.gonulsohbetleri.net

...::Bu yazıyı arkadaşına gönder::...

Geri Dön

 

[Ana Sayfa] [Sabri Tandoğan] [Kitapları] [Yazıları] [Röportajları] [Resim Albümü] [Sizden Gelenler] [Dosya Arşivi] [Arama] [İletişim]